Οι μαθητές και μαθήτριες του Α1 του Γυμνασίου μας παίρνουν μέρος σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “We are all connected”. Συνεργάτες στο έργο μας είναι μαθητές από το Scuola Secondaria Statale di I Grado “Materdona-Moro” di Mesagne, Ιταλία, το Scoala Gimnaziala Nr.17, Botosani και το Scoala Gimnaziala “Mihai Voda”, Mihai Viteazu, Ρουμανία, το Collège Saint Joseph, Plabennec, Γαλλία, το Colegio Internacional Eurovillas, Nuevo Baztán και το Colegio Internacional Eurovillas, Nuevo Baztán, Ισπανία, το 1ο Γυμνάσιο Μαρκόπουλου, Αττικής, και το 23 Nisan Ortaokulu, Merkez, Τουρκία.

Μέσω της έρευνας, της συνεργασίας, της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας, το έργο στοχεύει να βοηθήσει τους μαθητές να γίνουν ενεργοί πολίτες που ενδιαφέρονται για τους τρέχοντες κινδύνους που απειλούν την ανθρωπότητα όπως περιβαλλοντικά ζητήματα, ζητήματα ασφάλειας στο διαδίκτυο, προστασία από τον covid-19, βελτιώνοντας ταυτόχρονα τις δεξιότητες στην ξένη γλώσσα (Αγγλικά) και τις ψηφιακές τους δεξιότητες. Οι μαθητές θα συζητήσουν τις ιδέες τους και θα εργαστούν σε διεθνείς ομάδες για να δημιουργήσουν συνεργατικά διαδραστικά παιχνίδια και ένα ebook με διηγήματα των οποίων οι πρωταγωνιστές είναι μερικές διασημότητες από κάθε χώρα-εταίρο που ταξιδεύουν από το παρελθόν για να επισκεφτούν τον κόσμο μας. Θα ανακαλύψουν ότι υπάρχουν πολλές προκλήσεις που απειλούν τον κόσμο μας και θα δείξουν στους αναγνώστες τις διαφορές μεταξύ παρελθόντος και παρόντος, υπογραμμίζοντας τις καλές και τις κακές πτυχές της τρέχουσας ζωής και εμπνέοντας κάποιες λύσεις.

Κατηγορίες: eTwinning