Κατά το σχολικό έτος 2015-16 το σχολείο μας συμμετείχε σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με σχολεία από τη Γαλλία, Πορτογαλία, Πολωνία, Σλοβακία και Ρουμανία. Σκοπός του έργου ήταν ένα εικονικό ταξίδι στις χώρες συνεργασίας μέσα από το πραγματικό ταξίδι μέσω ταχυδρομείου ενός παιχνιδιού- μασκώτ από την κάθε χώρα. Οι μασκώτ υποδύονταν ντεντέκτιβ που έπρεπε να βρουν τους κακοποιούς που ευθύνονταν για την κλοπή σημαντικών αντικειμένων από κάθε πόλη. Μέσα από το ταξίδι αυτό οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα τον πολιτισμό της κάθε χώρας, να εκφραστούν δημιουργικά, να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στη χρήση ψηφιακών εργαλείων, και να χρησιμοποιήσουν τα Αγγλικά ώστε να επικοινωνήσουν και να συνεργαστούν με τους μαθητές των άλλων χωρών.

Το έργο βραβεύτηκε με Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας η οποία απονέμεται στα έργα eTwinning που καταφέρνουν να φτάσουν σε υψηλό επίπεδο ποιότητας και να προταθούν από την Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης ως παραδείγματα καλής πρακτικής.

Κατηγορίες: eTwinning