ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ  Κ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ Α.Π.Θ. «ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ»

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ –  Κ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

« Η γλώσσα μου …. ο κόσμος μου »

3οι Μαθητικοί Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας  Γυμνασίων Περιφερειακής Διεύθυνσης

Εκπαίδευσης  Κ. Μακεδονίας                                                                                                                                       13-3-2019

« Και οι λέξεις φλέβες είναι .Μέσα τους αίμα κυλάει»

Γ. Ρίτσος

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019 ολοκληρώθηκε με επιτυχία η δεύτερη   διασχολική φάση των τρίτων Μαθητικών Αγώνων Γλώσσας για τα  Γυμνάσια της  Ημαθίας και της Πιερίας. Το 5ο Γυμνάσιο Βέροιας φιλοξένησε τη διοργάνωση αφού ήταν το σχολείο που πρώτευσε την προηγούμενη χρονιά. Στο φετινό διαγωνισμό το 5ο Γυμνάσιο για τρίτη φορά κατέλαβε την  πρώτη θέση.

Θέλουμε να συγχαρούμε όλους τους μαθητές για τη συμμετοχή και την υψηλή τους  γλωσσική επίδοση αλλά και για τη συνεργατικότητα και την ευγενή άμιλλα που επέδειξαν .

Οι μαθητές που αποτελούν την ομάδα του σχολείου είναι οι:

1. Αλκιβιάδης Βαν ντερ Σπόελ
  2. Αναστασία Καπετανάκη