Το έργο μας στο eTwinning: eDUCATE: Learning by playing, αναδείχθηκε ανάμεσα στους νικητές στον European Competition 2018-19 με σύνθημα “Yourope-it’s about you!”.
Ο «Ευρωπαϊκός Διαγωνισμός» είναι ένας από τους παλαιότερους δημιουργικούς διαγωνισμούς στην Ευρώπη και την Γερμανία, ο οποίος ενθαρρύνει το ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό των παιδιών και των εφήβων για την Ευρώπη μέσα από την πλατφόρμα του eTwinning.
Το έργο μας eDUCATE: Learning by playing, που αποτελεί κομμάτι διετούς προγράμματος Erasmus+, στοχεύει στο να γνωρίσουν και να κατανοήσουν οι μαθητές μας τις αξίες που διέπουν την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω της Θεατρικής Παιδείας και της διαπολιτισμικής ανταλλαγής αλλά και της ενεργής τους ενασχόλησης με τα ψηφιακά μέσα.
Επόμενος σταθμός μας η Φρανκφούρτη της Γερμανίας, όπου οι έξι αντιπροσωπείες των ευρωπαϊκών σχολείων του προγράμματος θα παρουσιάσουμε τα θεατρικά μας έργα και θα γιορτάσουμε την νίκη μας.
Το έργο χρηματοδοτείται εξ ολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Εθνικός φορέας για την Ελλάδα είναι το Ι.Κ.Υ..

Κατηγορίες: Erasmus+eTwinningΔράσεις