Από τις 14 έως τις 19 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση καθηγητών του προγράμματος στο Βιτέρμπο της Ιταλίας.Το σχολείο εκπροσωπήθηκε από τις καθηγήτριες  Γκόρη Ευρυδίκη και  Βάχλα Αικατερίνη. Το σχολείο υποδοχής Liceo Gimnasio Classico Mariano Buratti μας επιφύλαξε μια ζεστή φιλοξενία γεμάτη δημιουργικές δραστηριότητες. Η παιδαγωγική ομάδα του Liceo M. B. μας ξενάγησε στο ιστορικό κέντρο της πόλης όπου βρίσκονται τα Παπικά ανάκτορα τα οποία χρονολογούνται από τον 13ο αιώνα και όπου πραγματοποιήθηκε το πρώτο κονκλάβιο στην ιστορία. Επισκεφτήκαμε τη Villa Lante, έναν αναγεννησιακό κήπο του 16ου αιώνα, το Teatro Unione, ένα πραγματικό κόσμημα ανάμεσα στα ιταλικά ιστορικά θέατρα και την Νεκρόπολη των Ετρούσκων στην Ταρκυνία με τους πανάρχαιους τάφους της. Παρακολουθήσαμε μια εξαιρετική θεατρική παράσταση, τον Υμπύ Τύραννο (Ubu Roi), παρωδία του Μακμπέθ του Αλφρέ Ζαρρύ, από τα παιδιά της σχολικής θεατρικής ομάδας, στο αρχαίο Ρωμαϊκό θέατρο του Φερέντο. Συμμετείχαμε σε θεατρικά εργαστήρια σχετικά με την ιστορία, τους ρόλους-τύπους και τις τεχνικές αυτοσχεδιασμού της Commedia dell’ Arte από δυο σύγχρονους εκφραστές της, τον Federico Moschetti και την Irene Scialanca, μέλη της ομάδας TradirEfare Teatro. Παράλληλα σχεδιάσαμε και οργανώσαμε τις επόμενες δραστηριότητες του προγράμματος μέχρι την τελική ομαδική θεατρική παράσταση που θα λάβει χώρα τον Μάιο του 2020 στη Μάλτα.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα του προγράμματος.

Το πρόγραμμα είναι διετές και χρηματοδοτείται εξ’ολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Εθνικός φορέας για την Ελλάδα είναι το Ι.Κ.Υ..

Κατηγορίες: Erasmus+Δράσεις