Τη Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2023 στις 5μ.μ. , στο χώρο του 5ου Γυμνασίου Βέροιας, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση-συζήτηση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/τριών της Α’ Γυμνασίου σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης “Πρόσβαση” με θέμα: “Η διαχείριση του άγχους σε σχέση με το μαθητικό ρόλο”.

Η εισήγηση έγινε από την κοινωνιολόγο της “Πρόσβασης” κα. Γεώργου Σοφία.

Η εκδήλωση έγινε στα πλαίσια της δράσης “Συνεργασία σχολείου-οικογένειας” και του άξονα “Σχέσεις σχολείου-οικογένειας” που εκπονείται από τους καθηγητές/τριες του σχολείου: Αντωνίου Φρόσω, Γκέσιου Ευαγγελία, Μπαζούκη Κωνσταντία, Σιδηροπούλου Τριανταφυλλιά, Σίμου Άννα και Παπαδόπουλο Αντώνιο.

Σκοπός της δράσης είναι η αμφίδρομη ενημέρωση και συνεργασία σχολείου-οικογένειας με κοινό στόχο την ομαλή γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών.