Την Πέμπτη 18 Μάϊου το 5ο Γυμνάσιο Βεροίας παρουσίασε εκδήλωση στην αίθουσα του 10ου Δημοτικού Σχολείου στα πλαίσια των δύο πολιτιστικών προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων αφιερωμένα στις Χαμένες Πατρίδες: Μικρά Ασία (Η Σμύρνη μάνα καίγεται) – Πόντος (Πατρίδα μ΄αραεύω σε). Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι 45 μαθητές των προγραμμάτων που επιμελήθηκαν οι καθηγητές: Φιλιώ Σιδηροπούλου, Φρόσω Αντωνίου, Ντίνα Μπαζούκη, Αντώνης Παπαδόπουλος, Άννα Σίμου. Την εκδήλωση στήριξαν: ο χοροδιδάσκαλος Διαμαντής Λαζαρίδης, ο πρόεδρος του Μορφωτικού Συλλόγου Καλλιθέας  Κώστας Τοπαλίδης , η Γιώτα Νάκη, ο λυράρης Ιωακείμ Φωτιάδης, ο μικρός Ιορδάνης Τσολάκης (τύμπανο) και ο μουσικός τού σχολείου Βασίλης Τσαμήτρος.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους. Σας ευχαριστούμε .