Οι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Α3 του Γυμνασίου μας παίρνουν μέρος σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “eTwinners behind the Scenes”. Συνεργάτες στο έργο μας είναι μαθητές από τα Scuola Secondaria Statale di I Grado “Materdona-Moro” di Mesagne και Liceo Statale “San Giuseppe Calasanzio” Ιταλία, και τα Fundación Educativa Jesuitinas Pamplona και Colegio Internacional Eurovillas, Nuevo Baztán, Ισπανία.

Μέσω αυτού του έργου θέλουμε οι μαθητές μας να εκτιμήσουν τη μεταμορφωτική δύναμη του θεάτρου ως ερευνητικού εργαλείου και να ανακαλύψουν το πολιτιστικό και ιστορικό υπόβαθρο των χωρών που συμμετέχουν στο έργο. Στόχος μας είναι να εμπνεύσουμε και να αναπτύξουμε τη δημιουργικότητα των μαθητών μας, τις δεξιότητες κριτικής σκέψης και την ικανότητά τους να συνεργάζονται εμπλέκοντάς τους στη διαδικασία συγγραφής ενός κοινού πρωτότυπου σεναρίου δραματουργίας. Θα αντλήσουμε έμπνευση από τοπικούς θρύλους ή πραγματικές ιστορίες και καταστάσεις που συνέβησαν στη χώρα μας και, αφού μάθουμε τις βασικές αρχές της συγγραφής ενός θεατρικού έργου και τα χαρακτηριστικά ενός σεναρίου, θα εργαστούμε σε διεθνικές ομάδες ώστε να γράψουμε ένα σενάριο και να δημιουργήσουμε ένα ψηφιακό ebook.

Κατηγορίες: eTwinning